obrazok-organ obrazok-organ
Kurz pre chrámových organistov a kantorov Ružomberok, 30. júna - 5. júla 2024
Informácie (pdf) Prihláška (docx)

Tento web už NIE JE udržiavaný. Oveľa viac nájdete na novom webe gospel.spevy.site JK, 28. dec. 2021.

O projekte

  • Žalmové spracovania pridávam priebežne.
  • Nižšie uvedený text som aktualizoval: 5. marca 2011

Liturgický spevník: II, II/b, II/c a III

Samizdatové vydanie Liturgického spevníka II. (Medzispevy na nedele a sviatky), ktoré sa mi dostalo do rúk už pred r. 1989, ma dosť oslovilo. Samozrejme, nie všetky žalmové spracovania. Myslím, že to tak vnímame viacerí. Postupne som si začal vytvárať žalmy na feriálny lekcionár L-II. (Advent až Veľká noc). Keď vyšli LS-II/c (férie Advent a Vianoce) a LS II/c (férie Pôst a Veľká noc), konfrontoval som moju prácu s iným autorom. Nebolo to až tak zlé. Ale to som sa už venoval iným hudobným aktivitám. S odstupom času som znova začal zastupovať občasne aj cez férie. Ale pripravené žalmy som si už nezaznamenával. Dnes (r. 2010) si vravím: Škoda! A tak, striedavo - oblačno, som sa k svojej zbierke žalmov vracal, až som prišiel k okamihu, keď som sa rozhodol ju zverejniť...

Umelecký pohľad

Podľa mňa sme sa ocitli vo vyššej, kvalitnejšej úrovni. Sme zvyknutí podľa prílohy lekcionárov pripraviť si na jeden žalm rôzne nápevy (v pôste smutný a na Veľkú noc slávnostný), hoci tento žalm napr. prosí o odpustenie. Myšlienka, že každý žalm by mal byť spracovaný v čo najmenšom počte nápevov, ideálne v jednom, ktorý vyjadrí jeho charakter, nás posúva o triedu vyššie.

Súhlas

Na tomto mieste zároveň ďakujem za súhlas na zverejnenie.

Záväznosť

Použitie tu zverejnených žalmových spracovaní, ktoré nevyšli v LS-II, II/b, II/c a III, nie je záväzné (viď Liturgický spevník I s. 150).

Výzva žalmistom

Vážení kolegovia! Ak si spracovávate žalmové spracovania v duchu metodiky Liturgických spevníkov a chcete ich poskytnúť "svetu", rád vaše spracovania v tejto zbierke zverejním.

Použité logotypy

logo LS je logo Liturgických spevníkov, a na týchto stránkach ho používam, aby som zdôraznil náväznosť zbierky žalmov na ich metodiku.

Logo - zalmy.spevy.sk je logo týchto web stránok.


Juraj Kubek
Žilina-Bytčica
0908 255 655
juraj.kubek@gmail.com


Administrácia súborov spracovaní v databáze.

Súvisiace linky:


mikrofón Domovská stránka: www.spevy.sk


Kresťanský eshop:
Juraj Kubek, 1990 - 2019: Zbierka medzispevov